איך אפשר לדעת שהטיפול באמת מתאים עבורי?

הפסיכותרפיה הקיומית היא תהליך עמוק, אפקטיבי ומשנה חיים במובנים רבים.

עם זאת, פסיכותרפיה בקליניקה פרטית היא ברוב המקרים תהליך ממושך ויקר, הן מבחינת המשאבים הנפשיים הכרוכים בחשיפה ובניית אמון והן מבחינת המשאבים החומריים של זמן וכסף.

על כן האינטרס המשותף הן של המטפל והן של המטופל הוא לדעת ולזהות כמה שיותר מוקדם בתחילת הדרך שהתהליך אכן מתאים ונכון למטופל במובן זה שיכול לסייע וליצור ערך ממשי עבורו.

קרא עוד…

מנסיוני משך שנים ארוכות בליווי תהליכים טיפוליים בקליניקה למדתי שהפגישה הראשונה עשויה להיות משמעותית מאד בהבנה של מידת ההתאמה של הגישה הטיפולית המסויימת למטופל שמתחיל את התהליך .

במובן מסויים אפשר לראות בפגישה הראשונה ( ובעצם בכל פגישה בתהליך) כתהליך בפני עצמו של מגע ראשוני והכרות עם הגישה והמטפל.

כמובן שבהמשך המסע הטיפולי הדרך הולכת לעומק ונחשפים נופים חדשים ושונים אך הצעדים הראשונים בפגישה הראשונה יכולה ללמד את המטופל רבות לגבי התהליך.

כך למשל יכול המטופל ללמוד בפגישה הזו את הקצב שבו מתנהל התהליך ולהבין אם הקצב הזה מתאים עבורו.

כך גם יכול להתרשם המטופל בפגישה הראשונה מהקשר שנוצר עם המטפל ולשאול את עצמו האם היה רוצה לבחור במטפל המסויים הזה כשותף למסע האינטימי והעמוק של הפסיכותרפיה.

בפגישה הראשונה יכול גם להעלות המטופל כל שאלה, בקשה או הבהרה לגבי האופן בו מתבצע התהליך ולהבין כיצד הוא יכול לסייע לו.

בנוסף לכל אלו, האינדיקציה החשובה ביותר בעיני שיש למטופל בסיום הפגישה הראשונה כדי לדעת האם התהליך יכול להתאים לו היא השאלה ״ האם אני יוצא מהפגישה הזו באותו אופן בו נכנסתי אליה מבחינת התחושה, הרגש והמחשבות שיש לי ביחס לעצמי ולסיבה בגללה פניתי לטיפול ?״

אם התשובה לשאלה הזו היא שהמטופל יוצא מהפגישה הראשונה באותו אופן בו נכנס אליה אני יכול לאמר מנסיוני ברמה גבוהה של ודאות שכדאי שהמטופל ישקול האם הדרך הזו אכן נכונה עבורו.

לעומת זאת אם המטופל חווה בסיום המפגש הראשון תזוזה ושינוי מהאופן בו הוא נכנס אל הפגישה הרי שהתחושה הזו עשויה להעיד על כך שנוצר בפגישה ערוץ תנועה ושינוי שהמשך התהליך יכול בוודאי להעצים, להעמיק ולהרחיב.