העבודה עם סימפטומים


לרוב הפניה אל  תהליך טיפולי נפשי מתחילה בעקבות ׳סימפטום׳ כל שהוא.

זו יכולה להיות הפרעת שינה שהתחילה פתאום, התקף חרדה לא מוסבר, תחושת דכאון שמאיימת להשטלת, קשר אינטימי שמסתבך ועוד שינויי חיים שהמשותף להם הוא תחושת סבל ומצוקה.

גישות טיפוליות שונות מתאפיינות ביחס השונה שלהן לעבודה עם סימפטומים נפשיים.

קרא עוד…

הגישה הפסיכיאטרית המובהקת עוסקת בנסיונות להעלים את הסימפטום הנפשי על ידי התערבות תרופתית התואמת לסימפטום. כך מציעה הפסיכיאטריה תרופות נוגדות חרדה, דכאון, שינה וכו.

גישה אחרת שבאופן שונה מבקשת באופן מנטלי לשלוט בסימפטום ולהעלים אותו היא הc.b.t (טיפול קוגניטיבי התנהגותי).

הגישה של הפסיכותרפיה הקיומית שייכת לגישות הטיפוליות המבקשות להבין אל שורשיו של הסימפטום, ללכת בעקבותיו ולהגיע אל מעבר לו.

היחס בגישה הזו אל הסימפטום היא כשל שליח, מעין מסר שמעמקי הנפש הלא מודעת מבקשת להעביר אלינו כדי להתיחס ולפעול בצורה שונה.

כמו ברפואה שרואה בסימפטום מסר של הגוף לכך שמשהו השתבש, היחס לסימפטום הנפשי הוא בפסיכותרפיה הקיומית יחס של הקשבה וכבוד.

במובן מסויים אפשר לראות את המקבילה הספרותית להבנת הסימפטום בארנב מהסיפור הנודע של לואיס קארול על אליסה בארץ הפלאות.

אליסה יכולה היתה להתעלם מהארנב, או לחלופין לנסות להבריח או להעלים אותו.

הבחירה שלה ללכת בעקבות הארנב אל המחילה, אל ארץ הפלאות, יכולה לתאר באופן סימלי את ההליכה בעקבות הסימפטום אל מחילות הנפש בנסיון להתקשר עם הסיפור הלא מודע שהנפש שלנו מנסה לספר לנו.

כך למשל אם נקח לדוגמא את הסימפטום של הפרעת השינה שמופיע פתאום.

הפיתוי המיידי שלנו הוא להעלים את מה שמציק, מטריד אותנו ומעורר סבל.

במידה ואנחנו מוכנים להקשיב לסימפטום הרי שהשינה במקרה זה היא האזור המיידי ביותר של הביטוי הלא מודע שלנו (חלומות למשל על פי פרויד הם דרך המלך אל הלא מודע).

הפרעת שינה עשויה לומר לנו שמשהו ברמה הלא מודעת דורש את התייחסותנו, ואולי דורש מאיתנו לשנות משהו ביחס שלנו לעצמנו או לעולם.

לפעמים זו יכולה להיות טראומה שהודחקה ומסיבה כלשהי חוזרת ודופקת על דלתות התודעה שלנו.

במקרה כזה הקשבה להפרעת השינה והתייחסות לאותה טראומה קדומה עשוי לשנות משהו עמוק בעמדה הנפשית שלנו שיכול לשנות לא רק את החזרת השינה למקומה אלא גם לשנות את העמדה הבסיסית שלנו ביחס לעולם.

חשוב  להבין שהדחקה יכולה להעלים סבל טראומטי אבל המחיר שלה עבורנו הוא שיחד עם הסבל מודחקים גם משאבים, כוחות ואנרגיה שאובדות לעצמי שלנו.

העיבוד מחדש של הטראומה בעקבות הפרעת השינה עשוי גם להשיב לנו את אותם משאבי נפש ששימשו את מלאכת ההדחקה.

יחד עם זאת, גם בגישה של הפסיכותרפיה הקיומית לפעמים אנחנו נשלב כלים אחרים שעוזרים לווסת את עוצמת הסימפטום כמו התערבות תרופתית או טכניקות c.b.t, זאת במקרים בהם הסימפטום עוצמתי בצורה שמעכבת את האפשרות לשיח טיפולי מעמיק.