על הפחד מדחייה

פחד מדחייה הוא אחד הגורמים המרכזיים להמנעות שלנו מלקחת יוזמה ולבקש את מה שאנחנו חושבים ומאמינים שמגיע לנו בחיים.

זהו פחד כך כך עמוק שלעיתים הוא ממש מודחק והחוויה היחידה שאנחנו מרגישים היא ההמנעות מסיטואציות מסויימות בלי להבין מדוע.

השלכה נוספת של הפחד מדחייה היא שכאשר אנחנו כן נכנסים לתוך סיטואציה שמסכנת אותנו בדחייה, פגיעות או הזדקקות, אנחנו מגיעים אל הסיטואציה הזו עם הגנות חזקות, מסוגרים, ולכן עם עוצמה והשפעה קטנים בהרבה מאשר בנוכחות פתוחה וחשופה.

העמדה הזו יוצרת מעגל אכזרי כיוון שעצם הנוכחות המסוגרת והמגנה על עצמה שלנו גורמת להפחתת הבטחון העצמי שלנו.

קרא עוד…

ככל שהבטחון העצמי שלנו קטן הסיכוי שנתקל בדחייה מתעצם, מה שיגביר את החשש שלנו מדחייה עתידית נוספת , יקטין עוד יותר את הבטחון העצמי ועל כן יצור מעגל אכזרי שרק יעצים וישעתק את עצמו.

על מנת לשבור את המעגל המחליש הזה אנחנו צריכים לחזור אל שורשי המנגנון שמוליד אצלנו את פחד הדחייה.

חשוב להבין שאנחנו לא נולדים עם תחושת אישור וקבלה פנימיים.

את תחושת האישור הזו למי שאנחנו והקבלה של מי שאנחנו אנחנו מקבלים מהסביבה הקרובה לנו מגיל אפס, במגע, במילים ובהתייחסות האוהבת והמקבלת אותנו.

במצב כזה תחושת האישור והקבלה מופנמים ואז אנחנו עצמנו הופכים להיות הגורם המאשר והמקבל את עצמנו.

ואולם, כאשר לא הופנמה מסיבות שונות תחושה של קבלה ואישור של מי שאנחנו, הצורך שלנו לקבל כל הזמן אישור וקבלה מבחוץ הופך לחלק מודע או לא מודע מהתנהלותנו.

הצורך הזה מחליש אותנו כיוון שהוא דורש מאיתנו להתכוונן כל הזמן החוצה ולרצות את הסביבה שלנו כדי לזכות באישור הנכסף לפני שאנחנו מעיזים לבטא את רצוננו שלנו.

כאשר אנחנו מונעים מפחד דחייה בבסיס החוויה שלנו, כל סיטואציה של תסכול או מכשול בדרך למה שאנחנו רוצים יתניעו מחדש את הפצע הישן והעמוק שיאמר לנו ״ הנה ההוכחה שאתה דחוי, לא מגיע לך, אתה לא מספיק ראוי וכדאי שתחזור חזרה למערה שלך״.

ההלקאה הזו של פחד הדחייה תגיע בדרך כלל עם הנמקות ראציונלית שיפרשו את חוסר ההצלחה כי ״ את לא מספיק טובה, לא מספיק יפה, לא מספיק רזה, לא מספיק חכמה וכו ״

כשמנתחים סיטואציות של פחד דחייה באופן בהיר נבין כי פחד מדחייה מעיד על מתן הסמכות והכח לאחר לאשר או לבטא את ערכנו, כלומר לתת לאחר את המפתח לערך, לאושר ולקבלה שלנו.

זהו תפקיד כבד שבדרך כלל מי שאוהב אותנו לא באמת רוצה ומי שרוצה עשוי להשתמש בכח הזה כדי לשלוט בנו ושלא בטובתנו.

על כן, עבודה עם הפצע הראשוני של הדחייה והמרתו בקבלה עצמית יאפשר לנו לפרש מחדש סיטואציות של מכשול.

כך נבין למשל שכאשר האחר דוחה אספקט מסויים שלנו באופן כלשהו הדבר קשור בחוסר התאמה בין מה שיש לנו להציע לבין הצורך של אותו אדם ולא יכול באמת להעיד על ערכנו, מעמדנו או היותנו אנשים ראויים יותר או פחות.

באופן זה דחיה תהיה עבורנו כסימן לחוסר ההתאמה הזה ותאפשר לנו חופש לנסות להערך אחרת להיענות לצורך של האחר באופן חדש או לשנות סביבה ולחפש מקום חדש שבו הביטוי או היצירה שלנו יתקבלו  ויענו על הצורך הקיים.

טיפול בפחד הדחייה גם יפסיק לשתק אותנו מליזום ולהיחשף רק על מנת שלא להרגיש את הדחייה וכך לשבור את המעגל מעמדה פסיבית ומתגוננת לעמדה פרו- אקטיבית, יוזמת ובטוחה בעצמה..