על חשיבותה של קבלה עצמית

עבור רבים מאיתנו, קבלה עצמית, כלומר היכולת להיות לגמרי עצמנו בעולם – פתוחים, אותנטיים ומשוחררים – היא משימה שאינה ברורה מאליה.

המשמעות האמיתית של קבלה עצמית היא להרגיש לגמרי בבית:

-להרגיש בבית בתוך הגוף שלנו, בדיוק כמו שהוא, עם חוסר ההתאמה שלו לצורה ה״אידאלית״ שבה אנחנו אמורים להראות.

-להרגיש בבית עם הרגשות שלנו, הנעימות כמו הפחות נעימות, ולהפסיק לנסות לתקן את איך שאנחנו מרגישים.

-להרגיש בבית עם תפיסת העולם שלנו, צורת החיים שלנו, הבחירות שלנו, ולא משנה עד כמה הן קרובות או רחוקות מאלו של הסביבה הקרובה לנו או מה ש״אמור״ להיות.

קרא עוד…

הנחת היסוד של קבלה עצמית כזו היא ההבנה שלאיש בעולם הזה אין מפתח בלעדי לאיזו שהיא אמת שעל פיה נכון ראוי או צודק לחיות את החיים האלו.

אותם סטנדרטים של ״נכון״, ״ראוי״ או ״אמיתי״ הם תוצאה של הכתבה של סביבה שמשליטה את "האמיתי" ו"הנכון" שמתאים עבורה מסיבות שונות.

לקחת אחריות אמיתית על החיים שלנו פרושו בעיני לקחת את היוזמה ולהעיז לדעת בעצמנו מה האמת של חיינו ומהי צורת החיים האותנטית שראוי שנחיה עבור עצמנו .

הסיבה בגללה אנחנו מוותרים כל כך בקלות על הזכות שלנו והריבונות שלנו לקבוע בעצמנו את ערכי האמת והטוב של חיינו היא התניה חברתית/ משפחתית שבה מגיל אפס לעיתים מלמדים אותנו להאמין בכל דבר פרט לתחושות, לרגשות ולהבנות שלנו עצמנו.

פעמים רבות התהליך שנקרא ״חינוך״ הוא אינו אלא שבירת המצפן הפנימי שלנו והשתלה של מצפן של קולות, דעות, תפיסות ואמונות שאינן רלוונטיות לעצמי האותנטי שאנחנו.

כשהמצפן הפנימי שלנו שבור, אנחנו מפסיקים להרגיש בבית בתוך עצמנו.

אנחנו מפסיקים להאמין לקולות שמגיעים מתוכנו, לגוף שלנו, לחוויה שלנו, לקול הפנימי שלנו, ומותנים להאמין במצפן החדש, ובכך ש"האמת" ,ה"צודק" ו"המשמעותי" נמצאים בחוץ, אצל האחרים, מעבר לנו.

חוסר האמונה בעצמנו יוצר סכסוך פנימי מתמיד, בין הקולות האותנטיים מתוכנו ובין הנורמות, הכללים, החוקים והאמיתות שמוכתבים לנו.

הסכסוך הזה מחליש אותנו, וסוגר אותנו מלהפתח ולהיות עצמנו מחשש שהסכסוך הפנימי יוחצן ויפר את הסדר.

השיקום של המצפן הפנימי האותנטי שלנו, הכיול שלו מחדש, והקבלה העצמית העמוקה של מי שאנחנו מבפנים היא אחת המשימות החשובות ביותר של התהליך הטיפולי.

ההשלכות של קבלה עצמית עמוקה- גופנית ומנטלית- הן עצומות על היום יום שלנו.

כך למשל מתעצמת היכולת שלנו להיות מקוריים ובעלי יוזמה ולהעיז לבטא עמדות חדשות, שונות או יוצאות דופן.

זאת כיוון שאנחנו סומכים על מקור הסמכות הפנימי שלנו ומה שנובע מאיתנו גם ללא הסכמה ואישור הניתנים מבחוץ.

חשוב לזכור שאנשים בהיסטוריה ששינו את ההיסטוריה עשו זאת כי העזו לסמוך על מה שבא מתוכם בניגוד  לזרם המרכזי שחיו בו.

השלכה נוספת שקשורה לקבלה עצמית היא תחושה של ערך עצמי.

זאת כיוון שבקורת ודחייה עצמית בהגדרה פוגעות ומערערות את הערך העצמי שלנו.

כך גם להיפך, קבלה עצמית רדיקלית ובלתי מותנית מאפשרת לנו לשקם את תחושת הערך העצמי שלנו.

ההבדל במסר לסביבה ברמה היום יומית שמייצר ערך עצמי גבוה היא עצומה.

ערך עצמי גבוה משדר נוכחות ועמדה ברורה וכך היכולת שלנו להשפיע על מי שסביבנו בכל סיטואציה שהיא קשורה באופן ישיר למידת הנוכחות שאנחנו מקרינים באופן אמיתי ועמוק.

מעבר להשפעה העצומה כמו שאמרנו של קבלה עצמית על החופש שלנו להיות מקוריים והיכולת להשפיע על סביבתנו, הקבלה העצמית העמוקה שלנו היא המפתח שלנו לאהבה, אהבה שלנו את עצמנו ואהבה שלנו את מי שקרוב לנו.

כמעט מיותר לציין שחוסר קבלה עצמית ואף דחייה עצמית הם הבסיס לסימפטומים רבים בחיי היום יום החל מתחושת דכאון, תסכול, נחיתות, תחושת ״שקיפות״ וחוסר נוכחות, וחוויה של החמצה של החיים עצמם.

סימפטומים אלה הם סיבה נוספת לחשיבות הרבה של משימת הקבלה העצמית כראשונה בסדר העדיפויות של התהליך הטיפולי וכמנוף חזק לשינוי.